Potrebujem už prejsť na elektrobicykel!?

„Potrebujem už prejsť na elektrobicykel!?” – to je zrejme najčastejšia poznámka, ktorú počúvame. My sa vám však pokúsime elektrobicyklovanie trochu priblížiť.

V posledných rokoch svet cyklistiky zažil neuveriteľnú novinku. Okrem super technológií v systéme radenia a bŕzd to bol aj elektromotor v bicyklovom ráme. Z toho vznikol tzv. elektrobicykel, ebike, ebajk alebo bicykel pre lenivcov. ?

Prečo ale vôbec klasický bicykel vznikol? Hlavným dôvodom bola zrejme túžba prekonať limity, ktorými nás matka príroda obklopuje. Vtedy však ľudia určite neočakávali príchod elektrobicyklov, ktoré tieto limity posúvajú ešte ďalej. A to až za hranice, ktoré boli doposiaľ považované za neprekonateľné.

Elektrobicykel je pre každého!

Keď povieme, že ebajky sú pre každého, tak to myslíme naozaj úprimne. Sú stále obľúbenejším dopravným, rekreačným a aj športovým prostriedkom. Sú určené pre cyklistov a ne-cyklistov všetkých vekových a výkonnostných kategórií. Od detí po seniorov, od osôb s obmedzením pohybu alebo inými zdravotnými ťažkosťami až po aktívnych športovcov.

Dôvodov, prečo jazdiť na ebajku, existuje celá škála. Určite sa nájde veľa „ortodoxných“ cyklistov, ktorí by na elektrobicykel nikdy nesadli. Z našej skúsenosti ale vieme, že i takto verní cyklisti skôr či neskôr elektrobicykel vyskúšajú. A veľká časť z nich presedlá na ebike natrvalo. Vieme o čom hovoríme. Tiež sme v minulosti patrili medzi tých ortodoxných.

Šliapete do pedálov a srdce vám ide vyskočiť z hrude?

Častým dôvodom na kúpu elektrobicykla býva väčšinou kondička, resp. výkonnostný rozdiel medzi kamarátmi alebo vašimi partnermi. Typickým príkladom môže byť manželský pár, v ktorom muž je prototyp športovca a žena, ktorá síce veľmi rada jazdí na bicykli, ale tempo svojho manžela nestíha. Samozrejme, môže to byť aj opačne. Celodenný výlet sa s elektrobicyklom môže stať záživným pre oboch. Do prírody si môžu vyraziť spoločne a do cieľa prídu rovnako, bez nutnosti čakania. A tak isto to platí v prípade detí.

„Sedenie pri televízore je určite zábavnejšie ako cyklotúra.”

Slovo „cyklotúra” určite pri veľa ľuďoch vyvoláva obavy z vyčerpávajúceho výletu plného fyzickej námahy a trápenia. S elektrobicyklom je to však úplne iná „liga”. Jazdením na elektrobicykli nielenže schudnete kilá navyše, ale ešte si to aj užijete. Neveríte? Príďte sa presvedčiť na vlastné oči k nám do Energy Bikes.

Určite už každý človek vyskúšal nejakú diétu alebo sa aspoň držal predsavzatia „Po šiestej nejem!“. Skúsime si tipnúť. Dlho vám to nevydržalo, čo?

Bohužiaľ bez pohybu to však nepôjde. Lebo ako isto viete, úspech tvorí z 80% strava a z 20% pohyb.

Pri redukcií tuku je dôležité spaľovanie. To samozrejme ide dosiahnuť len za správneho použitia pohybu. Podotýkame POHYBU a nie tabletiek na chudnutie. Pravidelná a dlhodobá aktivita pri nízkej tepovej frekvencií je know-how chudnutia. Ideálne sú prechádzky, strečing alebo jazda na bicykli. Verte či neverte, ak sa rozhodnete pre bicykel, tak na klasickom vás to po týždni prestane baviť. Následne bike odložíte naspäť do kúta. To sa s elektrobicyklom ťažko stane. Hlavným dôvodom je to, že na ňom si môžete regulovať svoj výkon vzhľadom na profil trasy. Tak sa aj pri jazde do kopca môžete pohybovať v nízkych hodnotách tepovej  frekvencie a spaľovať tuky účinnejšie. A hlavne zábavnejšie ako pri tabletkách.

Viac zážitkov a radosti za menej času

Predstavte si, že prídete z práce hodinu pred západom slnka a máte chuť sa ísť previesť na bicykli. S bežným jazdným bicyklom sotva vybehnete na prvý kopec za dedinou a už musíte ísť naspäť, aby ste sa stihli vrátiť do západu slnka. S elektrobicyklom nielenže zájdete ďalej, ale vaša jazda naberie neskutočný rozmer dynamiky. Ľahko zdoláte strmé či technické stúpania plne koreňov a kameňov, ktoré na bežnom bicykli niekedy nezvládnu ani trénovaní profi jazdci. Tam, kde na klasickom bicykli zábava končí, na ebajku len začína.

02

Naplánuj si výlet alebo dovolenku

“Koľko kilometrov zvládnem na bicykli za jeden deň? Koľko dní z týždňovej dovolenky plánujem jazdiť? Ako náročná bude trasa, ktorú chcem absolvovať?”

Toto by mali byť základne otázky pri každom plánovaní výletu alebo dovolenky na bicykli. Elektrobicykel dokáže markantne rozšíriť ponuku výletov a dovoleniek. Preto si to môžete užiť naplno aj tým, že sa dostanete na miesta, o ktorých ste ani nesnívali. Trasy už nebudete plánovať podľa toho, aby ste ich zvládli. Na ebajku prejdete toľko kilometrov, koľko len sami budete chcieť. Kamkoľvek vyrazíte, v sedle elektrobicykla nebudete toho ľutovať.

Bez kondičky?

Určite si všetci hovoríte, že aktívny život je určitejšie lepší ako ten pasívny. Čo tak začať aktívne žiť s pomocou elektrobicykla? Každý má v hlave toho čertíka, ktorý vás neustále pokúša. „Kam sa hrabeš? Veď ťa bolí hlava a mal si ťažký deň! Kolená a kríže sa ti určite nepoďakujú!”. Klamali by sme, ak by sme boli iní. Takýto čertík nás prenasleduje celý život. 24 hodín, 7 dní v týždni. Elektrobicykel vám zaručene pomôže povedať tomuto pokušiteľovi „STAČILO! Ide sa von!“.

Potrebujem vodičský preukaz?

Na to je jednoduchá odpoveď: Nie.

Veľa ľudí si mýli elektrobicykel s mopedom alebo motocyklom. Podľa legislatívy SR a EU je na elektrobicykel pozerané v zákone ako na klasický bicykel. Avšak je tu jeden „háčik”. Na to, aby bol elektrobicykel spôsobilý na pozemnú komunikáciu musí byť jeho maximálna rýchlosť blokovaná na 25km/h. To znamená, že pri dosiahnutí rýchlosti 25km/h sa elektromotor automaticky vypne a vy šliapete vlastnou silou. Samozrejme, podľa zákonov o cestnej premávke v obci do 50km/h a mimo obce 90km/h. Na diaľnici je na bicykli a elektrobicykli zakázané jazdiť.

Cez mesto rýchlo a zbesilo

Určite vy a tak isto aj my vieme aké je náročné sa prekľučkovať autom cez preplnené mesto alebo niekde zaparkovať. Všetko sa dá vyriešiť elektrobicyklom. Zaparkujete vždy a všade.

Ebajk ponúka ekologickú a efektívnu dopravu

Podľa štatistík sa minimálne polovica prípadov jazdy autom odohráva na trase kratšej ako 7,5km. Elektrobicykle na krátku vzdialenosť spotrebujú omnoho menej energie ako motocykle alebo autá. Tým pádom sa elektrobicykel stáva najlepším dopravným prostriedkom v mestskej a prímestskej doprave. Výhodou oproti bežnému bicyklu je, že sa menej spotíte a budete sa tak cítiť sviežejší. Čiže nie je problém absolvovať tento ranný rituál v obleku a lakovkách. Do práce prídete so sviežou hlavou, čo je asi to najdôležitejšie, ak chcete prichádzať s novými a revolučnými nápadmi.

Zhrnutie

Je na vás, či si kúpite elektrobicykel a začnete si konečne užívať jazdu plnú zážitkov. Ale s určitosťou môžeme povedať, že toho nebudete ľutovať.

Ak sa vám náš článok páčil, budeme radi, ak nás podporíte na Facebooku, Instagrame alebo YouTube. Bude to pre nás signál, že to čo robíme má zmysel a podporí nás to pokračovať v našej ceste. A bude to pre nás motivácia, aby sme vám prinášali čoraz lepší obsah. Ak by ste mali akékoľvek otázky stačí zavolať alebo napísať a my sa vám budeme venovať naplno.

ENERGY BIKES