Ako na výber svojho nového elektrobicykla?

Každý cyklista či už začínajúci alebo pokročilý by si mal pred kúpou nového bicykla alebo elektro bicykla urobiť malý prieskum a položiť pár základných otázok. Pýtate sa akých? Čítajte ďalej.

Ako na výber svojho nového elektrobicykla?

Poďme na to!

 1. Načo budem využívať bicykel respektíve elektro bicykel?
 2. Aký štýl chcem jazdiť? Čo ma viac baví cesta alebo terén (hory, lúky)?
 3. Čo od bicykla očakávam?
 4. Ako som na tom fyzicky? Potrebujem už elektro bicykel?
 5. Akú výšku mám a akú váhu?
 6. Aký je môj rozpočet?

Takže máme 6 bodov a teraz sa pozrieme krok po kroku na každý jeden z nich. Poďme na to 

1. Načo budem využívať bicykel respektíve elektro bicykel?

 • Chcem jazdiť po meste na nákup alebo cestovať do práce. Bicykel budem využívať najviac počas teplých mesiacov no určite sa nevyhnem jazde od Novembra do Februára.

V tomto prípade je najvhodnejšia kategória mestských alebo trekingových (elektro) bicyklov. Prečo? Pohodlný posed na kratšie vzdialenosti po meste poprípade víkendový výlet s rodinou za mesto napríklad na priehradu. Trekingový bicykel som preto zaradili aj do tejto kategórie z toho dôvodu, že má dobrú odolnosť pri väčšom nájazde kilometrov a tak isto je vybavený blatníkmi a zadným nosičom čo určite oceníte pri jazde v daždivom počasí a na nosič viete naložiť nejaký nákup alebo veci na cyklo výlet.

CROSS/TREKKING kategória

 • Mám rád jazdu mimo mesto, často jazdíme s rodinou na dlhšie výlety rád jazdíme 50/50 cesta alebo lúka, les a poľné cesty.

Ak chceš dosiahnuť maximum z bicykla alebo elektro bicykla určite by si sa mal/a obzrieť po trekingových alebo krosových bajkoch. Obidve tieto kategórie sú taký všestranný univerzál aj na cestu aj do ľahkého terénu. Pri tejto kategórií platí, čím vyššia suma tak tým kvalitnejšie komponenty. Preto nemusíš vyhodiť napríklad 2500€ za trekingový elektro bicykel s ktorým prejdeš za deň 30km ale určite ti postačí aj lacnejšia varianta a tým pádom ušetríš a môžeš za investovať do prilby alebo cyklo oblečenia :).

 • Chcem jazdiť 80% terén a 20% cesta predovšetkým keď sa budeme presúvať po ceste k nejakému lesu.

MTB kategória

Tento typ kategórie je veľmi rozsiahly a určite by bolo vhodnejšie mať samostatný blog o tom, ktorý určite nájdeš aj na tomto webe. Ale poďme len tak okrajovo jedná sa predovšetkým o kategóriu MTB alebo ako pozná veľa ľudí klasický horský bicykel a po novom už aj elektro bicykel :). MTB kategória sa delí ešte na niekoľko pod kategórií ako napríklad HT alebo FULL. Čo to znamená? Jednoducho povedané HT hardtail – horský bicykel s pevným rámom. FULL celo odpružený bicykel pre náročnejšie terény až po tie najnáročnejšie. Chceš jazdiť traily v Karpatoch? V istých situáciach ti bude stačiť aj HTčko v iných zase FULL. Opäť platí zlaté pravidlo ak začínaš na MTB nemusíš rovno kúpiť FULL s karbonovým rámom za 4000€ postačí ti aj hliník napríklad s pevným rámom.

Cestná kategória

 • Chcem jazdiť iba cesty

Tu je jasná voľba “cesťák” na galuskách. Čo viac k tomu dodať?

V prvej otázke som nejak nepriamo odpovedal aj na druhú otázku. Takže tu už vynecháme :D.

2. Čo od bicykla očakávam?

Pokiaľ si kúpiš bicykel za 300€ nemôžeš od neho očakávať nejaké krkolomné zjazdy niekde v Tatrách  A tak isto to platí opačne. Rovnomerne to platí aj pri ebajkoch kde okrem klasických komponentov ako je prehadzovač odpružená vidlica je ebajk aj vybavený elektrickým motorom pričom platí – sú aj základne typy elektro motorov ale aj pre veľmi náročné jazdy. Ale k tomu si povieme bližšie pri pohonoch ebajku 

3. Ako som na tom fyzicky? Potrebujem už elektro bicykel?

Každý človek sám na sebe cíti či je fyzicky zdatnejší alebo menej. Ak ti samozrejme je šport na kilometre vzdialený ale chceš niečo zo sebou robiť určite ti elektro bicykel pomôže v tom aby si tú kondičku nabral. Stretávam sa s reakciami od ortodoxných cyklistov, že na ebajku človek zlenivie. Osobne si myslím, že tomu tak nie je. Elektro bicykel má väčšiu váhu, človek šliape do pedálov rýchlejšie tým pádom má vyššiu tepovú frekvenciu atď. Je toho naozaj veľa a preto si napríklad môžeš prečítať tento článok: Načo mi je elektro bicykel, keď zvládam jazdiť na klasickom!?

bosch-ebike-ibd-my2022-0617-screen-1_res_1984x1116

4. Akú výšku mám a akú váhu?

Jedna z najdôležitejších častí pri výbere nového elektro bicykla alebo bicykla je vedieť aký rám potrebujem a akú nosnosť by mal zvládnuť. Dolu v tabuľke nájdeš odpoveď:

Výška postavy v cm Veľkosť rámu v palcoch (“) Veľkosť rámu v cm Cestné rámy v cm Podľa písmena
144 – 155 15″ 38 50 XS
156 – 165 16″ 40 52 S
161 – 170 17″ 43 52 – 54 S
165 – 173 18″ 46 54 M
173 – 182 19″ 48 54 – 56 M
176 – 185 20″ 50 56 L
182 – 191 21″ 53 56 – 58 L
nad 190 23″ 59 60 XL

Nosnosť bicyklov a elektro bicyklov sa líši od daného výrobcu, modelu a kategórie. V tomto prípade je vždy lepšie konzultovať s predajcom priamo na predajni alebo môžeš využiť našu zákaznícku linku na +421918893566

Rozmer kolies

Tu by som rád vysvetlil ako si vybrať okrem veľkosti rámu aj správnu veľkosť kolies:

26″ kolesá – sú určené viac menej pre deti vo veku od 12-17 rokov. Tento rozmer kolies nájdete aj na širokom spektre mestských (elektro) bicyklov. Pričom jeho výška od zeme je nižšia čo umožňuje ľahké prekročenie rámu.

27,5″ Zlatý stred vhodný pre ľudí so strednou postavou. Vhodný pre závodných jazdcov ale aj pre rekreačných jazdcov. Nižšia hmotnosť a lepšia zjazdnosť v náročnom teréne. Ľahká obratnosť.

29″ Kolesá určené pre vyšších jazdcov. Lepšia zotrvačnosť = rýchlejšia jazda. Ľahko si poradí s nerovnosťou na ceste ale aj t v teréne. Nevýhoda obratnosti napríklad oproti 27,5″. Samozrejme dá sa zvyknúť. Vhodné na dlhé trate alebo aj do terénu nie však s prudkými zákrutami.

Detské kolesá

Výška postavy v cm Vek dieťaťa Veľkosť kolesa v palcoch (“)
menej ako 100 2 – 4 roky 12″
100 – 125 4 – 6 rokov 16″
125 – 135 6 – 8 rokov 20″
130 – 150 8 – 12 rokov 24″

5. Aký je môj rozpočet?

O cenách som už niečo písal alebo poďme si to trochu rozvinúť. V každej kategórií sú nejako ceny nastavené.

 • Ak hľadáš niečo do 500€ nájdeš tam veľmi veľa bicyklov do mesta, na cyklo výlet do lesa jednoducho povedané pre hobby jazdcov alebo pre začiatočníkov,
 • Ak si rád priplatíš a si ochotný dať od 500€ do 1000€ určite si vyberieš svoj bicykel pre náročnejšie jazdenie ale stále v takomto hobby ponímaní,
 • Od 1000€ až do 2000€ nájdeš veľmi kvalitné bicykle samozrejme už aj s karbonovým rámom pre náročne jazdenie alebo pre ľahké traily niekde v Karpatoch,
 • Od 2000€ a vyššie sa pohybujeme buď pri TOP HTčkových bajkoch alebo už v kategórií FULL kde si určite vyberie každý náročnejší cyklista,

Vo všeobecnosti platí kupuj si tak bicykel, ktorý využiješ aspoň na 90%  A skoro som zabudol na elektro bicykel tam platí to isté len si prirátaj sumu 1000-1500€ za elektrický motor a batériu.

Takže toľko k správnemu výberu bicykla alebo elektro bicykla. Samozrejme každý užívateľ je iný niekto chce to iný zase úplne niečo iné. Tak isto aj tých kategórií bicyklov a elektro bicyklov je veľa a preto budem určite rád ak navštíviš ktorúkoľvek našu pobočku alebo nás môžeš osloviť cez zákaznícku linku a nechať si poradiť od odborníkov na cyklistiku a elektro bicykle.

Ak sa ti tento blog páčil nezabudni nás podporiť jeho zdieľaním, lajkovaním a šírením medzi vašich kamošov a pomôcť im tak pri výbere svojho nového bicykla respektíve elektro bicykla. Čauteee!